Strona główna

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej

Powrót do listy

czwartek, 14 września 2017

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się, w okresie od czerwca 2015 roku do lutego 2017 roku na terenie Katowic i innych miast, popełnianiem przestępstw. 

Zarzuty dla 13 oskarżonych

Aktem oskarżenia objęto 13 osób. Wśród oskarżonych jest mężczyzna, który odpowie za kierowanie tą zorganizowaną grupą przestępczą. Członkom tej grupy prokurator zarzuca m.in.: oszustwa, wymuszenia rozbójnicze, czerpanie korzyści z uprawiania prostytucji przez inne osoby.

Pokrzywdzonymi w sprawie są między innymi właściciele salonów gier, lokali gastronomicznych i sklepów, wobec których oskarżeni używali gróźb karalnych i przemocy, w celu zmuszenia ich do zapłaty ,,haraczu’’, w zamian za dalsze umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Oskarżeni grozili także innym przedsiębiorcom, w celu zmuszenia ich do zaprzestania działalności gospodarczej

Fikcyjne wygrane, przemoc i kradzieże

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej, przy użyciu urządzeń ingerujących w działanie maszyn do gry, usiłowali doprowadzić lub też doprowadzali właścicieli salonów gier do wypłaty rzekomych wygranych. W niektórych przypadkach oskarżeni używali wobec właścicieli salonów gier przemocy. Dokonywali  również kradzież automatów do gier, a następnie żądali pieniędzy w zamian za ich zwrot.

 W toku śledztwa u jednego z oskarżonych zabezpieczono 14 granatów pozoracyjnych. Mężczyzna oskarżony został między innymi o posiadanie bez wymaganego zezwolenia substancji i przyrządów wybuchowych.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, część z nich złożyła w śledztwie wyjaśnienia.

Obecnie 10 oskarżonych w tej sprawie pozostaje tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozór policji i poręczenia majątkowego.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa