Strona główna

Kolejne zarzuty za produkcję i obrót na wielką skalę sterydami i lekami na potencję

Powrót do listy

wtorek, 12 września 2017

Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald kontynuuje postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się produkcją i obrotem na wielką skalę sterydami i lekami na potencję. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy CBŚP z Poznania.

Pierwsze zatrzymania, zarzuty i areszty

Sprawa miała swój początek we wrześniu minionego roku. Wówczas policjanci z wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej poznańskiego Zarządu CBŚP zatrzymali 14 osób. Prokuratorzy ogłosili im zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Są oni także podejrzani o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób  poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych. Na wniosek prokuratury wobec czterech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Na początku śledztwa zostało zabezpieczonych 48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tysięcy sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tysięcy tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych.

Kolejne zatrzymania i przeszukania

Tym razem, pod koniec sierpnia br. policjanci CBŚP w powiecie sępoleńskim (woj. kujawsko-pomorskie) przeprowadzili przeszukania, podczas której zabezpieczyli tabletkarkę oraz aż 180 stempli i matryc z grawerem zastrzeżonych znaków towarowych największych światowych koncernów farmaceutycznych. Z zebranych przez śledczych materiałów wynika, że zabezpieczone sprzęty były wykorzystywane do tłoczenia tabletek.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał w prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald w Poznaniu zarzut  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu wyprodukowanych sfałszowanych produktów leczniczych.

W nielegalnej wytwórni na przestrzeni 1,5 roku podejrzani wyprodukowali około 200 tysięcy sztuk tabletek na potencję oraz inne produkty anaboliczne, o wartości co najmniej 9 milionów złotych.

O początku śledztwa pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa